ابن عربی در مقدمه کتاب فصوص الحکم» مدعی است ، خدا این کتاب را در مکاشفه ای توسط پیامبر (ص) بر او وحی کرده که ترجمه آن بدین شرح است : 

من رسول الله (ص) را در مبشره ای دیدم و این واقعه در دهه آخر از محرم سال 627 در شهر دمشق بود. در دست رسول الله (ص) کتابی بود ؛ به من فرمود : این کتاب فصوص الحکم» است ، آن را بگیر و به مردم برسان تا از آن نفع برند. گفتم : شنیدم و از خدا و رسول خدا و اولی الامر اطاعت می کنم همانطور که مامور شده ایم. پس مقصود و آرزوی رسول الله (ص) را محقق گرداندم و نیتم را خالص و قصد و همتم را تجرد کردم برای ابراز این کتاب چنانچه که رسول الله (ص) برای من معلوم فرمود بدون کم و زیاد و از خدا خواستم مرا در ابراز این کتاب و در تمام احوال از بندگانی قرار دهد که شیطان بر آنها سلطه ندارد و به خصوص مرا در جمیع آنچه انگشتانم رقم می زنند و زبانم بیان میکند و بال هایم در می نوردند و می گیرند ، به القای سبوحی و دمیدن روحی در روعم ، تایید کند تا به مضمون و اعتصموا بحبل الله» به او معتصم شوم تا مترجم باشم نه متحکم تا اهل الله اصحاب قلوب که بر او واقف می شوند برایشان محقق گردد و ثابت شود که این کتاب از مقام تقدیس است که از اغراض نفسانی که تلبیس در آن راه پیدا می کند منزه است و امیدوارم که حق تعالی چون دعایم را بشنود ،ندایم را لبیک گوید. پس من القاء نمی کنم مگر آنچه به من القاء شده و نازل نمی کنم مگر آنچه بر من نازل شده و من نبیّ و رسول نیستم بلکه وارثم و برای آخرتم نگهبان».

فصوص الحکم ، به تحقیق أبو العلا عفیفی ، ص 47 و 48

در ادامه مطلب می توانید نقد ما برسخنان ابن عربی و توضیحاتی بیشتر در اینباره را شاهد باشید.

ادامه مطلب

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها